Po tomto vás nadobro přejde chuť si čistit uši VATOVÝMI TYČINKAMI

8. dubna 2016 v 16:57 |  zdraví - alternativní metody
Otázka:
Je pravda, že bychom si neměli čistit uši vatovými tyčinkami?

Odpověď:
Pro pochopení toho, proč to není vůbec nutné, musíte nejprve pochopit, proč se v nich tvoří ušní maz.

Co to vlastně je ten ušní maz?


Tato žlutá mazlavá tekutina, v medicínské terminologii nazývaná ušní maz, se v našich uších tvoří proto, aby je chránila.
"Ušní maz má za úkol zajistit, aby ušní kanálky zůstávaly stále čisté", vysvětluje doktor Douglas Backous, který je vedoucím sluchového výboru na Americké akademii ORL / ​​HNS (AAO-HNSF).
Ušní maz pomáhá nejen chránit ušní bubínky před špínou a prachem, ale má také antibakteriální a lubrikační vlastnosti. Jedna z největších záhad lidského těla - uši, jsou schopny čistit se i samy.
Pokud ušní maz vyschne, každý pohyb čelistí, ať už přežvykujete nějaké jídlo nebo se jen povídáte s přáteli, pomáhá dostávat starý maz přes ušní otvor ven (Backous to přirovnává k eskalátoru).

Co se stane při čištění ucha vatovou tyčinkou?

Problém nastává tehdy, když si usmyslíme, že jsme chytřejší než naše tělo, a s cílem pořádně si pročistit mazem přeplněné uši, se v nich začneme "šťourat" kdoví jakými pomůckami.

Vatová tyčinka se zdá být na první pohled dostatečně malá a obratná. Pravda je však taková, že jediné, čeho s její dosáhnete, bude zatlačení ušního mazu hlouběji do ucha (podobně, jako byste kráčeli na eskalátoru opačným směrem).Maz se takto přesune až na místa, která se samy očistit nedokáží.
"Takto hluboce zatlačen ušní maz je pak vhodným hostitelem pro různé bakterie a viry, které se nahromadily ve vnějškem uchu. Uvnitř pak může vést k infekcím a bolestem ", pokračuje doktor Backous.
Zatlačování ušního mazu hluboko do ucha způsobuje také ucpání ušního kanálku. To může následně vést až ke ztrátě sluchu. Dokonce si takto můžete prasknout ušní bubínek.

Špatně vyčištěné ucho si už laik sám znovu nevyčistí

Které vážné problémy může ušní maz způsobit.
Často se jedná o příliš hluboko zatlačený nebo nadměrně se tvořící ušní maz. Takové prohlídky u lékařů končí u téměř operačním zákrokem, kdy ušní maz musí odstranit odborník.
Uši je třeba pročistit - dokonce i u odborníka pouze tehdy, když máte pocit, že jsou plné. Případně pokud zaregistrujete změny ve vašem sluchu, které by mohly být způsobeny nahromaděným ušním mazem.
Proto se striktně staví proti tomu, abychom si do uší strkali vatové tyčinky.
*

Co na to říkají výrobci vatových tyčinek?

Společnost Q-Tips, která je nejznámějším výrobcem vatových tyčinek, dokonce na své webové stránce doporučuje používat je výrobek pouze na čištění "vnějšího ucha a nedoporučuje nevstupovat do ušního kanálku!
Čím více se totiž kůže v uchu tře, tím více histaminu se tvoří, což pak způsobuje podráždění a zarudnutí pokožky. Je to podobné, jako když vás bodne komár - čím více si dané místo škrabete, tím více vás pak svědí.
Navíc, jelikož ušní maz se v uchu chovájako lubrikant, jeho odstranění může jednoduše vaše uši vysušit. To vás pak motivuje k neustálému "čištění" tyčinkami s mylnou představou, že se dostaví úleva.

Co se tedy doporučuje?

Těm z vás, kteří své uši neumíte nechat "na pokoji", doktor Backous doporučuje jemné domácí zvlhčování. Pár kapek směsi z octa, trocha alkoholu a čisté vody do každého ucha dokáže zázraky.
Upozorňuje ale na to, že voda má být pokojové teploty. Příliš studená nebo horká by vám neudělala příliš dobře.
"Věřte mi, na strkání si tyčinek nebo čehokoliv jiného do uší, není nic dobrého", říká Backous.
 

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.