POSLECH KLASICKÉ A LIDOVÉ HUDBY PŘISPÍVÁ K CELKOVÉMU ZDRAVÍ ČLOVĚKA

31. července 2016 v 18:29 |  různé - k zamyšlení
Hudba je jazyk zvuků, který je neoddělitelný od přírody. Zvuky mají obrovský vliv na lidskou psychiku a organismus jako celek. Tento vliv může být pozitivním i negativním, protože různé styly hudby mohou mít různé dopady na fyzické a emocionální zdraví. Starověké řecké rukopisy hlásí: Hudební výchova je nejmocnější zbraň, protože rytmus a harmonie pronikají do nejniternějších hlubin lidské duše.
.

Psychologové společně s neurology uskutečnili následující experiment. Vybraným účastníkům experimentu zaznamenávali mozkovou aktivitu před a po poslechu současné populární hudby. Kromě toho byly použity testy na zapamatování si dvaceti slov. Během poslechu kolekce populárních písní byl zaznamenán výrazný pokles počtu aktivních bodů v pravé hemisféře mozku a malý pokles aktivních bodů v levé hemisféře. Test na paměť se vyplňoval účastníkům experimentu po poslechu populární hudby obtížněji než před poslechem. Účastníci se vrátili do normálního stavu až po hodině po poslechu. Negativní vliv populární hudby byl v tomto experimentu zřejmý.
Negativní vliv rockové muziky na člověka byl prokázán již v mnoha experimentech. Zde ovlivňuje rytmus, hlasitost i frekvence střídání světla. Nadbytek vysokých nebo nízkých frekvencí může vážně poškodit mozek. Americký vědec Dr. David Elkin prokázal, že pronikavý zvuk vysoké hlasitosti způsobuje ničení bílkovin (syrové vejce položené před reproduktorem na jednom koncertu rockové hudby bylo po třech hodinách "uvařené" na měkko). Při rockové hudbě má vliv na účastníky na jejich chování vzhled hudebníků, ale a také texty písní.
Negativní a pozitivní vliv hudby byl zaznamenán i na rostlinách. Při jednom z experimentů byly vybrány stejná semena, která byla vysázena ve stejných podmínkách.
.
  • První skupinu semen vystavili tříhodinovém působení těžké rockové hudby.
  • Druhou skupinu vystavili tříhodinovém působení "pop" hudby.
  • Třetí skupinu vystavili tříhodinovém působení hudby Bacha.

Po uplynutí určité doby, kdy semena vyklíčila a vyrostla, se ukázalo, že nejmenší rostliny jsou v první skupině, větší v druhé skupině a největší, nejzdravější jsou ve třetí skupině. Podobný výsledek - negativní působení rockové a populární hudby se potvrdilo i při jiných experimentech s rostlinami.
Může se to zdát překvapivé, ale faktorem vnímání hudby je ještě i národní kulturní identita člověka posluchače. Například představitel evropských národů nebude mít vždy pocit pohodlí při poslechu východních stylů hudby a dlouhodobý dopad tohoto druhu hudby mu může způsobovat psychické poruchy. Stejně i psychika představitelů východních zemí těžko snáší západní evropský styl hudby.
Vědci jsou přesvědčeni o blahodárných účincích určitých stylů hudby. Odborníci tvrdí, že důležitý je nejen rytmus, styl, tón hudby, ale i na jakém hudebním nástroji je hudba hraná. Každý hudební nástroj má vliv na specifický systém organismu člověka.
Největší příznivý účinek poskytují posluchači jeho lidové národní písně a hudební kompozice. Etnická hudba umožňuje zklidnit se a zrelaxovat. Národní lidová hudba vrací člověka k jeho historickým kořenům, pomáhá otevírat energetická centra a normalizovat energetické toky. Národní lidová hudba dokáže očistit prostor a biopole člověka od negativity. Lidová hudba rezonuje s danou genetikou člověka, a tím přispívá k celkovému zdraví.
.
Preložila:Anna Bechná
.
.AC/DC - T.N.T. (from Live at River Plate) .

Bach - Houslový koncert d moll 2. věty, LargoLIDOVÉ PÍSNĚ:
.

.

.
 


Komentáře

1 Salome Salome | 31. července 2016 v 18:42 | Reagovat

Zajímavé. Já osobně poslouchám všechno možné, ale něco na tom článku je. Všimla jsem si, že nemůžu poslouchat pouze jeden styl hudby a dokonce když jsem poslouchla hudbu neustále, začala mi dokonce vadit a to je co říct, protože jsem byla zvyklá dělat v domácnosti u hudby všechny práce.

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.