22. 4. - Den Země

23. dubna 2018 v 10:25 |  o Zemi...pro Zemi
.......................
.
Historie Dne Země se začala psát roku 1970 v USA, kdy senátor Gaylord Nelson pověřil studenta Harvardovy univerzity Denise Hayesa organizací série environmentálních protestních setkání a výukových programů s cílem podpořit environmentální hnutí po celých Spojených státech. První Den Země slavil úspěch a ve Spojených státech vedl mimo jiné k založení Americké agentury pro ochranu životního prostředí a k přijetí Zákona o čistotě ovzduší, Zákona o čistotě vody a Zákona o ohrožených druzích.
V následujících letech se iniciativa Dne Země postupně šířila také do zahraničí. V roce 1990 byl Denis Hayes opět požádán o zorganizování environmentální kampaně, tentokrát na globální úrovni. Na celém světe se podařilo zmobilizovat asi 200 miliónů lidí ve 141 zemích. Akce vedla k nastartovaní iniciativ zaměřených na recyklaci a také pomohla připravit světové veřejné mínění na Summit Země v Riu de Janeiru, organizovaný o dva roky později pod hlavičkou Organizace spojených národů.

Miléniový Den Země v roce 2000 byl tematicky zaměřen na globální oteplovaní a čistou energii, a své akce během něj pořádalo asi 5000 environmentálních skupin z rekordních 184 zemí světa.
Dnes slaví Den Země víc jak miliarda lidí ve 175 státech světa. Den Země se tak stal největším sekulárním svátkem, který slaví lidé společně na celé planetě bez ohledu na původ, víru či národnost.
22. duben tak můžeme považovat za výročí vzniku moderního environmentálního hnutí.
.
Environmentální zdroje (zdroje životního prostředí) jsou všechny složky přírody, které umožňují vznik a existenci všech forem života na Zemi.
Bezplatně využívané složky přírody, stojící obvykle mimo ekonomiku, jako je sluneční svit nebo vodstvo, patří k environmentálním zdrojům. Základními funkcemi environmentálních zdrojů jsou:
  • zásoby přírodních zdrojů
  • zdroj života
  • vytvoření krajiny
  • úložiště odpadů
Jednotlivé environmentální zdroje mohou plnit současně i více funkcí - např. les, který je přírodním zdrojem, vytváří krajinu i pomáhá udržovat život. Mezi jednotlivými funkcemi může existovat i substituční vztah. Mezi hlavní environmentální zdroje patří různé ekosystémy, které jsou souborem přírodních podmínek nutných pro vznik prostředí umožňujícího existenci nějaké formy života (moře, pevnina).
K environmentálním zdrojům patří bezplatně využívané složky přírody, stojící obvykle mimo ekonomiku, jako je sluneční svit nebo vodstvo...
.

MATKA ZEMĚ JE TEN NEJKRÁSNĚJŠÍ BÓDHISATTVA - rozhovor s Thich Nhat Hanhem /27 minut:

.... Země není jen zemí, Země je celým vesmírem…..
.
 

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.